Data dodania: 2021-10-11
Od 1 stycznia 2021 roku Anglia oficjalne została uznana przez państwa Unii Europejskiej za kraj trzeci. Zakończenie okresu przejściowego i wprowadzenie tzw. twardego Brexitu spowodowało duże zmiany w handlu międzynarodowym. Zastanawiasz się, jak wysłać paczkę do Anglii? Przeczytaj nasz poradnik i dowiedz się, jak obecnie wygląda cała procedura i jakich formalności musisz dopełnić.
Do końca 2020 roku handel międzynarodowy pomiędzy Zjednoczonym Królestwem a innymi państwami UE odbywał się na wcześniejszych zasadach. Nowy rok przyniósł ogromne zmiany, więc paczki z Polski do Anglii traktowane są jako eksport. Oznacza to, że dotyczy ich obowiązek odprawy celnej, która może wpłynąć na wyższy koszt i dłuższy czas dostawy.
Gdy chcesz zamówić tanie przesyłki kurierskie do Anglii, pamiętaj, aby prawidłowo wypełnić obowiązujący formularz. Dzięki temu szybka paczka sprawnie przejdzie odprawę celną i nie zostanie cofnięta na granicy. Zwróć uwagę, że ewentualne koszty może ponieść odbiorca.
Ustal, czy nadawcą jest osoba prywatna (paczka indywidualna), czy przedsiębiorca. W przypadku, gdy kurier do Anglii ma dostarczyć przesyłkę B2B (biznes do biznesu) lub B2C (przedsiębiorca do użytkownika końcowego, czyli konsumenta), niezbędne jest podanie numeru EORI nadawcy (numer EORI odbiorcy jest opcjonalny). Jest to numer identyfikacyjny dla służb celnych. Nie wiesz, skąd go wziąć? Złóż odpowiedni wniosek na Platformie Usług Elektronicznych Skarbowo-Celnych, czyli tzw. PUESC (www.puesc.gov.pl).
Zwróć uwagę, że zgodnie z nowymi przepisami, każda tania paczka do UK musi zostać dokładnie opisana. Nadawca jest zobligowany do określenia zawartości. W formularzu powinieneś wymienić towar, który trafił do przesyłki – niezbędne jest podanie nazwy przedmiotu, liczby sztuk oraz wartości jednostkowej. Dodatkowo obecnie wymaga się przypisania do poszczególnych rzeczy kodów taryfy celnej. Są to 8-cyfrowe ciągi wskazujące rodzaj towaru. Dobry kurier do Anglii powinien uzupełnić je jednak za klienta, opierając się o dane dostarczone w formularzu (kodów jest bowiem kilka tysięcy, dlatego ich samodzielne wpisywanie mogłoby okazać się naprawdę kłopotliwe). W kraju pochodzenia najbezpieczniej jest wpisać Polskę (państwo, z którego towar jest wysyłany).
Weź pod uwagę, że odprawa celna jest bardzo skomplikowanym procesem, a jej celem jest umożliwienie służbom kontroli nad eksportem oraz podatkami. Oczywiście nie każda paczka do UK zostaje dokładnie sprawdzona pod kątem zgodności zawartości z informacjami podanymi w formularzu (w tym wartością przewożonych przedmiotów). Jednak w razie kontroli to na nadawcy ciąży odpowiedzialność przed służbami celnymi. Dodatkowo każdy tani kurier do Anglii ma prawo obciążyć go kosztami związanymi z zatrzymaniem całego transportu.
Pamiętaj więc, aby Twoja paczka do UK zawierała wyłącznie rzeczy, które zostały dopuszczone do transportu drogowego, a w formularzu zgłoszeniowym znalazły się prawdziwe i precyzyjne dane.
Od 1 stycznia 2021 roku zmieniły się nie tylko formalności, ale i wprowadzono opłaty, które mogą wpłynąć na całkowity koszt paczki do Anglii:
Bezpośrednim skutkiem Brexitu stało się wprowadzenie wielu formalności, które utrudniły swobodne przesyłki kurierskie do Anglii. Obecnie musisz pamiętać o wypełnieniu formularza zgłoszenia do odprawy celnej. Dobry kurier pomaga jednak klientom, którzy mają wątpliwości, aby cała procedura nie powodowała rezygnowania z usług. W ShipPlace znajdziesz sprawdzone firmy, z którymi sprawnie wyślesz tanie paczki do UK.